pondělí 29. června 2009

Soutěž o nejlepší možné budoucí podoby města Mělníka

Soutěžící mají za úkol pomocí nástrojů Google SketchUp a Google Earth navrhnout úpravu centra Mělníka a řešení jeho problémů, jak je popsal na přednášce na konferenci Plánování města budoucnosti s Google Pavel Průcha, vedoucí Odboru výstavby a rozvoje MÚ Mělník.

Vybráni budou dva vítězové soutěže, jednoho vybere porota složená z předních architektů, druhého vyberou občané Mělníka. Pro oceněné autory jsou připraveny tyto ceny: smartphone G1 s operačním systémem Google Android a tři licence Google SketchUp Pro.

Zaslání soutěžních prací

Soutěžní práce zasílejte od 29. července do 30. září (POZOR ZMĚNA, PRODLOUŽENO!!!) na adresu futurecities@gug.cz v následující podobě:

  1. Vaše jméno a cca 1 větu o vás.
  2. Komentář k soutěžní práci o délce nejvýše 2000 znaků.
  3. Odkaz nebo odkazy na na prostorový model nebo modely nahrané do Galerie 3D objektů.
Vaši práci můžete navíc doplnit (není nutné pro zařazení do soutěže) o:
  1. Odkaz na fotografie nebo video stávající lokality, nahrané do Webového alba Picasa nebo na YouTube.
  2. Odkaz na snímky nebo video vašeho nového modelu v Google Earth, nahrané do Webového alba Picasa nebo na YouTube.

Vystavení soutěžních prací

Soutěžní práce budou od 29.7. vystaveny na adrese http://futurecities.gug.cz , kde bude možné je i komentovat veřejností.

Nástroje pro soutěž


Dotazy k soutěži, prosím, zadejte ve Fóru a podpoře soutěže.

Soutěž o nejlepší možné budoucí podoby města Mělníka nabízí soutěžícím k použití řadu nástrojů a služeb společnosti Google:

Google SketchUp (http://sketchup.google.com/) je výkonný software pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X, který je uživatelsky orientovaným nástrojem pro tvorbu, úpravu a sdílení 3D modelů. Prostorové budovy budov je možné snadno umístit do reálných míst například v geografických informačních systémech. Ve srovnání s dalšími programy pro 3D modelování vyniká snadností jejich tvorby a možností kooperace s dalšími službami a systémy, právě proto je široce oblíben nejen mezi neprofesionály, ale například i ve veřejné správě či školství.

Google Earth (http://earth.google.com/) je virtuální globus, který zobrazuje satelitní snímky, mapy, terén, prostorové budovy, galaxie ve vnějším vesmíru i oceánské příkopy na mořském dně. Jeho prostřednictvím můžete kromě jiného i zobrazovat a sdílet prostorové modely budov, jak reálných, tak plánovaných, a vytvářet tak snadno a rychle i své vize. Sdílení takovýchto vizí může pomoci nejen při tvorbě územních plánů, ale i občanské společnosti k participaci na vývoji regionů.

Google Galerie 3D objektů (http://sketchup.google.com/3dwarehouse/) je celosvětové online úložiště 3D modelů umožňující vyhledávání a které obsahuje modely od budov přes vesmírné lodi až po abstraktní umění. Modely si může kdokoli stáhnout a otevřít například v programu Google SketchUp. Prostorové modely budov pak lze také zobrazit v aplikaci Google Earth.

Webová alba programu Picasa (http://picasaweb.google.com/gallery.sketchup) je celosvětové online úložiště obrázků a fotografií, které můžeme využít jako album pro dokumentaci návrhů.

YouTube (http://www.youtube.cz/) je celosvětové online úložiště videí, které umožňuje vyhledávání a sledování videa mnoha způsoby,ať už v prohlížeči osobního počítače, ale také na mobilních zařízeních. V rámci této služby je také možné navazovat kontakty s ostatními uživateli YouTube v rámci sdílených zájmů. Vytvořené video lze snadno šířit po celém světě i na vlastních webových stránkách, kam je možné je snadno vkládat.

Pro práci se službami Google potřebujete Účet Google

Účet Google je jednotný přihlašovací systém, který vám umožňuje přístup:

  • k bezplatným produktům Google, mezi které patří iGoogle, Gmail, Skupiny Google, Picasa, Historie webu a další,
  • ke službám AdWords a Google Checkout.

Pokud jste některé z těchto produktů využívali již dříve, Účet Google již máte. Chcete-li vyzkoušet nové produkty Google, jednoduše se přihlaste pomocí stávajícího Účtu Google.

Uživatelské jméno k vašemu účtu je e-mailová adresa, kterou jste zadali při vytváření svého Účtu Google. Používáte-li službu Gmail, přihlaste se pomocí uživatelského jména služby Gmail.

Pokud Účet Google nemáte, můžete si jej vytvořit nyní (https://www.google.com/accounts/NewAccount?hl=cs).

Poznámka o službě Gmail: Když se zaregistrujete ke službě Gmail, získáte Účet Google, který vám umožní přístup ke všem výše uvedeným produktům Google. Až budete vyzváni k přihlášení, jednoduše zadejte uživatelské jméno a heslo služby Gmail. Ačkoli vytvoření Účtu Google vám automaticky nezajistí přístup ke službě Gmail, službu Gmail můžete do svého stávajícího účtu kdykoli přidat. Služba Gmail nenahradí vaši aktuální e-mailovou adresu, stane se však primární adresou ve vašem Účtu Google.

Google SketchUp

Aplikaci Google SketchUp si nejprve musíte stáhnout (http://sketchup.google.com/download/index.html), jde o bezplatnou aplikaci pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X (10.4 +).

Další informace o aplikaci Google SketchUp naleznete na adrese http://sketchup.google.com/product/features.html.

Další informace a výuková videa o modelování pomocí aplikace Google SketchUp naleznete na adrese http://sketchup.google.com/training/videos.html, případně na kanálu YouTube http://www.youtube.com/user/SketchUpVideo.


Google Earth

Aplikaci Google Earth si nejprve musíte stáhnout (http://earth.google.com/intl/cs/index.html), jde o bezplatnou aplikaci pro operační systémy MS Windows 2000/XP/Vista a Mac OS X (10.4 +).

Další informace o aplikaci Google Earth naleznete na adrese http://earth.google.com/intl/cs/tour.html nebo na kanálu YouTube http://www.youtube.com/user/googleearthweb.Další informace o vkládání prostorových modelů budov z aplikace Google SketchUp do aplikace Google Earth naleznete na adrese http://sketchup.google.com/support/bin/static.py?page=faq.html&hl=cs#q19.

Google Galerie 3D objektů

Galerie 3D objektů je služba aplikace SketchUp, která umožňuje vyhledávat, sdílet a ukládat 3D modely. Vyhledávat a stahovat modely může kdokoli, ale chcete-li přidávat vlastní, je třeba se přihlásit pomocí svého účtu Google.

1 komentář:

  1. google sketchup sem dříve používal a nyní vidím ten úžasný pokrok v propojení všech služeb, možná, že jsem si toho nevšiml, ale za toto má u mne google velké plus, jen tak dál, čím více užitečných služeb, tím lépe ;)

    OdpovědětSmazat